Mellszívó elsősegély
avagy
Segítség, nem szív a mellszívóm!
Mik a teendők és hogyan vigyázz a készülékedre?
Ha egy mellszívó valami miatt nem képez megfelelő vákuumot, az legtöbbször összerakási hiba következménye: vagyis a készülék valamelyik részén levegő áramlik be a rendszerbe. Nézzük, hol fordulhatnak elő ezek a hibák!
A hibakeresés lépései
1.) A mell illeszkedése
Az első hibalehetőség, hogy a tölcsér nem illeszkedik megfelelően a melledre; ez azt jelenti, hogy a melled mellett levegő áramlik a rendszerbe. Az is fontos, hogy fejés közben ne dőlj hátra, hanem enyhén előre: ellenkező esetben a tej visszafolyhat a tölcsérből. Soha ne nyomd rá a melledre túl erősen a tölcsért, mert az erős nyomás elszoríthatja tejvezetékeket.

2.) A tölcsér betétjei


3.) A zárókupak
A következő lehetőség, hogy a szívókészlet zárókupakja (zöld) nincs megfelelően rácsavarva a szívókészletre. Ellenőrizd, hogy jól zár-e!




4.) A membráncsésze
Az előzőeknél gyakoribb hiba a szívófej tetejében található membráncsésze sérülése vagy helytelen behelyezése.
A membráncsésze sérülése vagy deformálódása esetén nem tud légmentesen zárni. A sérült membráncsészét ki kell cserélni! Ellenőrizd az épségét, és a behelyezését!

5.) Az ajakszelep
A leggyakrabban meghibásodó alkatrész az ajakszelep. Tekerd le a szívófejet, hogy lásd, majd zárd le a tölcsért valamivel (pl. egy labdával), és próbálj meg szívni a mellszívóval.

Nagyon fontos, hogy alaposan tanulmányozd át az ajakszelep karbantartására vonatkozó utasításokat (Lásd az oldal alján!), mert ettől függ az ajakszelep elhasználódása!
6.) A szilikoncső
Ellenőrizd a szilikoncső állapotát, nincs-e megtörve, kilukadva és hogy teljesen rá van-e dugva a szívókészletre és a motoregységre is.


7.) Az adapter és a kábel
Ellenőrizd a készülék adapterét! Rendesen be van-e dugva a konnektoraljzatba és a motoregységbe, nincs-e megtörve a kábel.
8.) Kérj segítséget!
Ha a fenti megoldások nem hoztak eredményt, valószínűleg a motoregység hibásodott meg. Ebben az esetben keresd fel a készülék szakszervizét!
Tisztítás
Mosogatás
A készülék helyes működéséhez elengedhetetlen a minden használat utáni mosogatás és a napi egyszeri fertőtlenítés. Kérjük, mindig a karbantartási útmutatónak megfelelően mosogass és fertőtleníts!
Fertőtlenítés
Az ajakszelep karbantartása
Az ajakszelep nagyon sérülékeny, ezért tisztítás, fertőtlenítés közben csak nagyon óvatosan szabad kezelni. Mosogatás közben ne dugj át rajta semmit, még a készülékhez tartozó tisztítókefét sem! Mosószeres vízzel folyasd át, és folyó vizet engedj át rajta. Ellenkező esetben a szelep deformálódhat, ami nem megfelelő vákuumképzéshez vezethet. Az ajakszelep minden apró mechanikai sérülése, megnyúlása, eldeformálódása vagy vízkövesedése esetén nem tud megfelelő vákuumot képezni.A mosogatáshoz az ajakszelepet óvatosan húzd le a szívófejről, ehhez mindig a csőre vastagabbik oldalait szorítsd össze az ujjaiddal, és úgy húzd le a képeken látható módon, de kiskanállal is lefeszítheted.


Ha rendszeresen a vékonyabbik oldalánál fogva távolítod el, az a szelep idő előtti elhasználódásához vezet. Fontos, hogy az ajakszelepet mindig távolítsd el a szívófejről mosogatás előtt! A vízkőlerakódás elkerülése érdekében kifőzéskor vagy gőzfertőtlenítéskor adj a vízhez egy evőkanál citromlevet vagy ecetet. A leggyakoribb meghibásodások a szelep nem megfelelő kezeléséből adódó sérülésére vezethetők vissza, ezért kérjük, pontosan tartsd be a rá vonatkozó utasításokat!